Audi A3  Uruchomienie i jazda  Oświetlenie i widoczność  Oświetlenie zewnętrzne
Wyłącznik świateł
Obrócić wyłącznik rys. 1 w odpowiednie położenie. Przy włączonych światłach świeci się odpowiedni symbol.
0 - Światła wyłączone. W wersjach samochodu dla niektórych krajów, wraz z zapłonem włączane/wyłączane są dzienne światła jazdy*.
AUTO* - Automatycznie sterowane światła jazdy zostają włączone/wyłączone zależnie od oświetlenia (np. po ściemnieniu się, podczas deszczu, w tunelu). W samochodzie ze zintegrowanymi dziennymi światłami jazdy*, w zależności od oświetlenia otoczenia, automatycznie włączają się dzienne światła, albo światła jazdy (zależnie od kraju).
- Światła postojowe
- Światła mijania
Kiedy samochód został zablokowany, w odpowiednim położeniu wyłącznika świateł następuje:
 • - Światła mijania: całe oświetlenie zewnętrzne jest wyłączone
 • AUTO*: funkcja Coming home* zostanie włączona Link
Reflektor/tylne światło(a) przeciwmgłowe
Nacisnąć odpowiedni przycisk rys. 1:
- Reflektor przeciwmgłowy
- Tylne światło(a) przeciwmgłowe
Światła uniwersalne*
Obowiązuje dla samochodu z reflektorami LED.
- Światła uniwersalne (ten przycisk zastępuje przycisk dla reflektora przeciwmgłowego .)
W samochodzie ze światłami uniwersalnymi, przednie oświetlenie zostaje automatycznie tak nastawione, że np. na jezdni mokrej od deszczu kierowca jest mniej oślepiany własnym światłem.
Regulacja zasięgu świateł
Aby obciążony ładunkiem samochód nie oślepiał jadących z przeciwka, samochód został wyposażony w regulację zasięgu świateł.
W samochodzie z reflektorami ksenonowymi* albo reflektorami LED* zasięg świateł przestawia się automatycznie, również podczas hamowania i przyspieszania.
W samochodzie z reflektorami halogenowymi, zasięg świateł należy nastawić przyciskiem rys. 1:
 • Aby odblokować przycisk, należy go nacisnąć.
 • Aby zredukować/podwyższyć zasięg świateł, należy obrócić przycisk w kierunku  3/0.
 • Aby zablokować przycisk, należy ponownie go nacisnąć.
O - zajęte przednie siedzenia, bagażnik pusty
1 - zajęte wszystkie siedzenia, bagażnik pusty
2 - zajęte wszystkie siedzenia, bagażnik załadowany
3 - zajęte siedzenie kierowcy, bagażnik załadowany
Audi adaptive light*
Światła adaptacyjne działają tylko w położeniu wyłącznika świateł AUTO. W MMI* można wyłączyć światła adaptacyjne Link.
Przy włączonych światłach, oświetlenie adaptive light, w zależności od prędkości jazdy i od stopnia skrętu kierownicą, dopasowuje się do przebiegu zakrętu. W ten sposób zakręt jest lepiej oświetlony. System pracuje w zakresie prędkości jazdy od około 10 km/h do 110 km/h.
Statyczne światła skręcania* (samochód z adaptive light) - światła skręcania wyłączają się przy określonym skręceniu kierownicą, do ok. 70 km/h, a przy włączonych kierunkowskazach włączają się do prędkości ok. 40 km/h. Boczne strefy obok samochodu są podczas skręcania lepiej oświetlane.
Zależny od prędkości jazdy strumień światła* - Zależny od prędkości jazdy strumień światła odpowiednio dopasowuje oświetlenie w miejscowościach, na autostradach lub drogach krajowych. W samochodzie z systemem nawigacyjnym* mogą ponadto być oświetlane skrzyżowania.
Funkcja świateł autostradowych*
(Samochód ze światłami adaptive light albo z reflektorami LED) - funkcja dopasowuje oświetlenie na autostradach w zależności od prędkości jazdy.
OSTRZEŻENIE
 • Automatyczne światła jazdy* posiadają jedynie funkcje asystenta. Nic nie zwalnia kierowcy z obowiązku kontrolowania świateł samochodu i włączania ich odpowiednio do warunków oświetlenia i widoczności. Mgła może przykładowo nie zostać zidentyfikowana przez czujniki światła. Z tego względu, przy takich warunkach pogodowych, jak również podczas jazdy w ciemnościach należy zawsze włączać światła mijania .
 • Używając opisanych elementów oświetlenia należy przestrzegać obowiązujących przepisów.
Ostrożnie!
Aby nie oślepiać jadących z tyłu, tylne światła przeciwmgłowe należy włączać tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Informacja
 • Czujnik świateł regulujący automatycznymi światłami jazdy* znajduje się w uchwycie lusterka wewnętrznego. Z tego względu, w tej strefie przedniej szyby nie wolno naklejać żadnych nalepek.
 • Niektóre funkcje oświetlenia wewnętrznego można nastawiać Link.
 • Kiedy przy włączonym oświetleniu zewnętrznym, wyłączony zostanie zapłon i otwarte zostaną drzwi, odezwie się brzęczyk.
 • W wersjach dla niektórych krajów, po włączeniu dziennych światłach jazdy, lampy tylnych świateł nie włączają się.
 • W chłodnych lub wilgotnych warunkach pogodowych, reflektory, kierunkowskazy i tylne światła, ze względu na różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz mogą zaparować. Po włączeniu świateł jazdy, w krótkim czasie zaparowanie to zanika w całości albo w znacznej mierze. Nie ma to wpływu na żywotność urządzeń oświetleniowych.
 • Jeżeli samochód z fabrycznie zamontowanym zaczepem do holowania ciągnie przyczepę wyposażoną w tylne światło przeciwmgłowe, automatycznie zapala się tylko światło w przyczepie.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji.