Dotyczy samochodów: z mechanicznym wyłącznikiem zapłonu
Kluczykiem w wyłączniku zapłonu włącza się zapłon i uruchamia silnik.
Blokada kierownicy
Jeżeli kierownicą nie można obracać, włączona jest blokada kierownicy.
Warunek, aby można było włączyć blokadę kierownicy: położenie dźwigni przełączania P (Przekładnia automatyczna*) jest włączona.
Aby wyłączyć blokadę kierownicy, przy wyjętym kluczyku zapłonu obrócić kierownicą, aż zostanie odblokowana.
Aby zwolnić blokadę kierownicy, umieścić kluczyk zapłonu w wyłączniku, obrócić jednocześnie kluczykiem w -kierunku strzałki- i kierownicą.
Włączanie/wyłączanie zapłonu albo rozgrzewanie świec żarowych
Aby włączyć zapłon, należy obrócić kluczyk zapłonu w położenie -1-.
Aby wyłączyć zapłon, należy obrócić kluczyk zapłonu w położenie -0-.
Po włączeniu zapłonu w samochodzie z silnikiem wysokoprężnym następuje rozgrzewanie świec .
Uruchamianie silnika
Samochód jest wyposażony w automatyczny rozruch. Kiedy tylko kluczyk zapłonu zostanie na krótko obrócony w położenie -2-, silnik uruchomi się samoczynnie.
Przekładnia ręczna: wcisnąć całkowicie pedał sprzęgła i ustawić dźwignię przełączania w położeniu biegu jałowego.
Przekładnia automatyczna: wcisnąć pedał hamulca i ustawić dźwignię przełączania w położeniu P lub N.
Obrócić wyłącznik krótko w położenie -2-. Kluczyk zapłonu powraca automatycznie w położenie -1-. Nie naciskać przy tym pedału przyspieszenia.
Podczas uruchamiania silnika większe odbiorniki elektryczne zostaną przy tym chwilowo wyłączone.
W samochodzie z silnikiem wysokoprężnym może się zdarzyć, że w niższych temperaturach silnik uruchamia się z pewnym opóźnieniem. Z tego względu, należy wcisnąć pedał sprzęgła (przekładnia ręczna) lub hamulca (przekładnia automatyczna) i przytrzymać, aż silnik uruchomi się. Dopóki trwa rozgrzewanie świec, lampka kontrolna świeci się.
Czas rozgrzewania zależy od temperatury płynu chłodzącego i zewnętrznej. Jeżeli silnik jest rozgrzany do temperatury roboczej, lub przy temperaturach zewnętrznych powyżej +8 °C lampka kontrolna zaświeca się na około jedną sekundę. Oznacza to, że silnik można natychmiast uruchomić.
Jeżeli silnik nie uruchamia się natychmiast, należy przerwać proces rozruchu, obracając kluczykiem zapłonu w położenie -0- i powtórzyć proces po ok. 30 sekundach.
System Start-Stop*
Zapoznać się z informacjami na Link.
Awaria automatycznego rozruchu
Kiedy lampka kontrolna  (silnik benzynowy) albo (silnik wysokoprężny) świeci się i pojawia się informacja tekstowa System rozruchu silnika: awaria. Udać się do serwisu, wystąpiła awaria w automatyce rozruchu.
Aby uruchomić silnik, przytrzymać kluczyk zapłonu w położeniu -2-, aż silnik zacznie pracować.
Należy niezwłocznie dojechać do specjalistycznego serwisu i zlecić usunięcie usterki.
OSTRZEŻENIE
  • Nie wolno uruchamiać silnika w zamkniętych pomieszczeniach - niebezpieczeństwo zatrucia!
  • Nie wolno wyjmować kluczyka z wyłącznika zapłonu, dopóki samochód jest w ruchu. Blokada kierownicy może się inaczej włączyć, co uniemożliwiłoby kierowanie samochodem - niebezpieczeństwo wypadku!
  • Przed wyjściem z samochodu - również na chwilę - wyciągać zawsze kluczyk zapłonu. Jest to szczególnie ważne, gdy w samochodzie pozostają dzieci. Dziecko może uruchomić silnik lub włączyć urządzenie elektryczne (np. uruchamianie szyby) - niebezpieczeństwo wypadku!
  • Nie należy pozostawiać w samochodzie dzieci, ani osób wymagających opieki. Drzwi mogą zostać zablokowane kluczykiem z pilotem i wtedy, w razie wypadku, nie ma możliwości samodzielnego opuszczenia samochodu. W zależności od pory roku osoby w samochodzie mogą być narażone na bardzo wysokie lub niskie temperatury.
Ostrożnie!
Unikać wysokich obrotów, maksymalnego przyspieszania i dużego obciążania silnika, dopóki silnik nie osiągnie temperatury roboczej - niebezpieczeństwo uszkodzenia!
Informacja o środowisku
Nie rozgrzewać silnika na postoju. Natychmiast ruszyć. W ten sposób unika się niepotrzebnego wydzielania spalin.
Informacja
  • Kiedy kluczyk zapłonu trudno jest obrócić w położenie -1-, należy nieco poruszyć kierownicą w jedną i w drugą stronę - blokada kierownicy zostaje przez to zwolniona.
  • Po uruchomieniu zimnego silnika, jego praca chwilowo może być głośniejsza, ponieważ w układzie hydraulicznej kompensacji luzów zaworów musi się najpierw wytworzyć ciśnienie. Jest to zjawisko normalne i nie powinno budzić obaw.
  • Jeżeli akumulator został odłączony i ponownie podłączony, należy odczekać około 5 sekund w położeniu kluczyka zapłonu -1-, zanim silnik może zostać uruchomiony.
  • Samochód z przekładnią automatyczną: po wyłączeniu zapłonu kluczyk można wyjąć dopiero, kiedy dźwignia przełączania znajduje się w położeniu „P“ (blokada parkowania). Po wyjęciu kluczyka dźwignia jest zablokowana.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji.