Dotyczy samochodów: z mechanicznym wyłącznikiem zapłonu
Wyłączanie silnika
Zahamować i zatrzymać samochód.
Obrócić wyłącznik w położenie -0-.
Włączanie blokady kierownicy
Warunek: położenie dźwigni przełączania P (przekładnia automatyczna*) jest włączone.
Wyciągnąć kluczyk zapłonu w położeniu -0- rys. 1 OSTRZEŻENIE.
Obracać kierownicą, aż blokada kierownicy wyraźnie się włączy.
Zablokowana kierownica utrudnia możliwość kradzieży samochodu.
OSTRZEŻENIE
  • Nie wolno wyłączać silnika, dopóki samochód całkowicie się nie zatrzyma. Pełna zdolność funkcji wspomagania siły hamowania i wspomagania kierownicy nie jest zagwarantowana. W razie potrzeby, do obrócenia kierownicą, albo do naciśnięcia hamulca trzeba użyć większej siły. Ponieważ nie można przy tym skręcać ani hamować w normalny sposób, może dojść do kolizji albo poważnych obrażeń.
  • Nie wolno wyjmować kluczyka z wyłącznika zapłonu, dopóki samochód jest w ruchu. Blokada kierownicy mogłaby się niespodziewanie włączyć, co uniemożliwiłoby kierowanie samochodem.
  • Przed wyjściem z samochodu - również na chwilę - wyciągać zawsze kluczyk zapłonu. Jest to szczególnie ważne, gdy w samochodzie pozostają dzieci. Dziecko może uruchomić silnik lub włączyć urządzenie elektryczne (np. uruchamianie szyby) - niebezpieczeństwo wypadku!
Ostrożnie!
Po długotrwałym, znacznym obciążeniu silnika, po wyłączeniu, przedział silnikowy jest silnie ogrzany - niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika! Przed wyłączeniem pozostawić silnik pracujący na biegu jałowym jeszcze przez około 2 minuty.
Informacja
  • Po wyłączeniu silnika wentylator chłodnicy - również po wyłączeniu zapłonu - może się obracać jeszcze przez 10 minut. Wentylator może się też włączyć później, jeżeli temperatura płynu chłodzącego wzrośnie albo jeżeli przedział silnikowy zostanie dodatkowo rozgrzany silnym promieniowaniem słonecznym.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji.