|
- rys. 1 Przedstawienie zasady: zaparkowanie wzdłużne
- rys. 2 Przedstawienie zasady: zaparkowanie poprzeczne
Dotyczy samochodów: z asystentem parkowania
Asystent parkowania ułatwia kierowcy zaparkowanie/opuszczenie miejsca parkingowego.
Asystent parkowania pomaga kierowcy znaleźć odpowiednie wolne miejsce parkingowe, zaparkować we wzdłużnym i w poprzecznym miejscu parkingowym, oraz opuścić miejsce parkingowe. Wolne miejsce parkingowe może się znajdować pomiędzy dwoma samochodami, lub za innym samochodem. Kierowca parkuje w zwykły sposób, asystent parkowania przejmuje ruchy kierownicą.
Elementem asystenta parkowania jest układ sygnalizacji podczas parkowania plus ►Link, który pomaga kierowcy podczas wykonywania procedury.
Czujniki asystenta parkowania znajdują się z boków, w przednim i w tynym zderzaku. Należy zwrócić uwagę, aby czujników nie zasłaniać nalepkami, osłonami, ani w inny sposób, ponieważ mogą one ograniczyć funkcje systemu. Informacje na temat czyszczenia ►Link.
Przy krótkich wolnych miejscach parkingowych odzywa się dźwięk ciągły sygnalizacji podczas parkowania, przy odstępie poniżej ok. 0,20 m. Nie jechać dalej, ani wstecz!
- Zapoznać się z ostrzeżeniami OSTRZEŻENIE.
- Należy pamiętać, że asystent parkowania przejmuje tylko ruchy kierownicą. Odpowiedzialność za hamowanie i przyspieszanie leży zawsze po stronie kierowcy.
- Decyzja, czy wyświetlone wolne miejsce parkingowe jest odpowiednie dla samochodu, należy do kierowcy.
- Samochód skręca podczas procesu parkowania. Zwrócić uwagę, aby nie spowodować zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego.
- Podczas zaparkowania/opuszczenia miejsca parkingowego z asystentem parkowania, kierownica samoczynnie wykonuje szybkie ruchy obrotowe. Jeżeli w tym czasie chwycić szprychy kierownicy, następstwem mogą być obrażenia.
- Zapoznać się z ostrzeżeniami Ostrożnie!.
- Asystent parkowania w razie potrzeby przeprowadza samochód przez krawężniki lub wprowadza na krawężniki, np. jeżeli inne samochody parkują na krawężniku. Należy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić opon ani obręczy samochodu. Należy odpowiednio wcześnie przejąć kierownicę.
-
Określone warunki w strefie wolnego miejsca parkingowego mogą powodować, że wynik zaparkowania nie wypadnie w oczekiwany sposób.
- Obiekty, jak np. kolumny lub słupki.
- Podłoża, jak np. żwir, śnieg albo lód.
- Przedmioty takie jak dyszle przyczep, cienkie pręty, płoty, słupki, beczki i drzewa, w pewnych warunkach mogą nie zostać wykryte przez czujniki i mogą spowodować uszkodzenie samochodu.
- Należy pamiętać, że zewnętrzne powierzchnie lub struktury określonych przedmiotów, np. płotów drucianych, sypkiego śniegu itp. w pewnych warunkach nie zostaną zidentyfikowane przez system. Dlatego przed zaparkowaniem należy ponownie sprawdzić dostępność wyświetlanych wolnych miejsc parkingowych.
- Niskie przeszkody wykryte przez system, mogą podczas zbliżania się zniknąć ze strefy pomiaru i nie będą dalej sygnalizowane. Jeżeli ostrzeżenie sygnalizacji podczas parkowania zostanie zignorowane, może dojść do uszkodzenia samochodu i innych przedmiotów. To samo dotyczy również asystenta parkowania, np. podczas parkowania za samochodem ciężarowym. Dlatego, podczas parkowania należy obserwować miejsce przed i za samochodem i reagować z odpowiednim wyprzedzeniem.
- Aby podczas czyszczenia urządzeniem wysokociśnieniowym lub strumienicą pary nie uszkodzić czujników, strumień należy kierować tylko na krótko i jednocześnie zachować minimalny odstęp 10 cm.
Informacja
- W trakcie procesu zaparkowania elektroniczna kontrola stabilizacji jazdy (ESC) nie może być wyłączona ►Link.
- Nie jest możliwe parkowanie na wąskich zakrętach z użyciem asystenta parkowania.
- Jeżeli po zmianie opony, wynik parkowania różni się od przyjętego sposobu, należy zlecić dopasowanie systemu w specjalistycznym serwisie.
- Nie jest możliwe zaparkowanie przy użyciu asystenta parkowania z podłączoną przyczepą i wtyczką w gniazdku przyczepy.