Audi A5/S5   Informacje tekstowe   Inteligentna technika  Elektroniczna kontrola stabilizacji jazdy (ESC)
Elektroniczna kontrola stabilizacji jazdy (ESC) wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Redukuje ona niebezpieczeństwo zarzucenia i poprawia stabilizację toru jazdy. Dynamiczne sytuacje graniczne w czasie jazdy, jak np. nadsterowność i podsterowność samochodu, albo nadmierne obroty kół zostają zidentyfikowane przez ESC. Precyzyjne zadziałanie hamulców, albo redukcja momentu obrotowego silnika powodują ustabilizowanie samochodu. Kiedy układ ESC zaingeruje, miga lampka kontrolna w zestawie wskaźników.
W systemie ESC zimtegrowane są system przeciwblokujący (ABS), asystent hamowania, układ regulacji poślizgu napędu (ASR), elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDS), dynamiczny układ kierowania*, układ stabilizacji zestawu z przyczepą* Link i elektroniczna blokada poprzeczna* albo selektywne sterowanie momentem kół*.
System przeciwblokujący (ABS)
Układ ABS zabezpiecza przed zablokowaniem kół podczas hamowania, aż do chwili zatrzymania się samochodu. W ten sposób samochodem można kierować również podczas pełnego hamowania. Naciskać pedał hamulca nie przerywając – nie pompować! Proces regulacji powoduje, że pulsowanie pedału hamulca jest wyraźne.
Asystent hamowania
Asystent hamowania pozwala skrócić drogę hamowania. Zwiększa siłę hamowania, kiedy w sytuacji awaryjnej kierowca szybko naciśnie pedał hamulca. Jednocześnie pedał hamulca mosi pozostać wciśnięty tak długo, aż niebezpieczna sytuacja minie. W samochodzie z układem adaptive cruise control*, asystent hamowania reaguje znacznie szybciej, jeżeli zidentyfikowany zostanie niewielki odstęp od pojazdu poprzedzającego.
Regulacja poślizgu napędu (ASR)
Układ ASR zmniejsza siłę hamowania silnikiem przy powstawaniu nadmiernych obrotów kół i dopasowuje siłę do warunków nawierzchni drogi. W ten sposób ułatwia ruszanie, przyspieszanie i jazdę pod górę.
Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDS)
System EDS wyhamowuje nadmiernie obracające się koło i przenosi siłę napędową na inne koło lub koła (napęd na cztery koła*). Ta funkcja jest dostępna przy prędkości jazdy około 100 km/h.
Aby hamulce tarczowe po zahamowaniu koła nie przegrzały się, przy silnym obciążeniu układ EDS wyłącza się automatycznie. Samochód pozostaje nadal gotowy do jazdy. Jeżeli tylko hamulce ostygną, układ EDS automatycznie włącza się.
Dynamiczny układ kierowania*
W samochodzie z dynamicznym kierowaniem* układ ESC w sytuacjach granicznych wpływa dodatkowo stabilizująco na kierownicę.
Układ stabilizacji zestawu z przyczepą*
Zestaw z przyczepą zaczyna się kołysać. Jeżeli układ ESC rozpozna ruchy wahadłowe przyczepy przenoszące się na samochód, samochód będzie automatycznie zwalniany przez ESC i zestaw z przyczepą będzie stabilizowany.
Elektroniczna blokada poprzeczna*/selektywne sterowanie momentem kół*
Podczas pokonywania zakrętów, działa elektroniczna blokada poprzeczna (przedni napęd) lub selektywne sterowanie momentem kół (napęd na cztery koła). Przednie koło po wewnętrznej stronie zakrętu, albo przednie koła po wewnętrznej stronie są w razie potrzeby hamowane w ukierunkowany sposób. W ten sposób, w sytuacji napędu zminimalizowane zostaje przesunięcie kół przednich i zakręty mogą być pokonywane precyzyjnie i neutralnie. Na mokrej i zaśnieżonej jezdni, odpowiedni system w pewnych warunkach nie reaguje.
OSTRZEŻENIE
  • Również układy ESC, ABS, ASR, EDS, dynamiczny układ kierowania*, układ stabilizacji zestawu z przyczepą* i elektroniczna blokada poprzeczna* albo selektywne sterowanie momentem kół* mogą nie pokonać granic wynikających z warunków fizycznych. Należy o tym szczególnie pamiętać na śliskiej lub mokrej nawierzchni. Kiedy systemy wejdą w zakres regulacji, natychmiast dostosować prędkość jazdy do warunków nawierzchni i ruchu drogowego. Zwiększone bezpieczeństwo nie upoważnia do podejmowania ryzyka – zagrożenie wypadkiem!
  • Należy pamiętać, że ryzyko wypadku zwiększa się z powodu szybkiej jazdy, szczególnie na zakrętach i na śliskiej lub mokrej nawierzchni, jak również z powodu zbyt małych odstępów między samochodami. Również ESC, ABS, asystent hamowania, EDS, ASR, dynamiczny układ kierowania*, układ stabilizacji zestawu z przyczepą* i elektroniczna blokada poprzeczna* lub selektywne sterowanie momentem kół* nie zabezpieczają przed wypadkiem – niebezpieczeństwo wypadku!
  • Podczas przyspieszania na równomiernie śliskiej nawierzchni, np. na lodzie i śniegu, ostrożnie naciskać na pedał przyspieszenia. Koła napędzające, mimo zamontowanych systemów regulacyjnych mogą się obracać z nadmierną prędkością i w ten sposób wpływać na stabilność jazdy – niebezpieczeństwo wypadku!
Informacja
  • Układ ABS i ASR mogą działać bez zastrzeżeń tylko, kiedy wszystkie cztery koła mają takie samo ogumienie. Różne obwody toczenia opon mogą być przyczyną nieoczekiwanego zmniejszenia się mocy silnika.
  • W trakcie procesów regulacji opisanych systemów mogą wystąpić odgłosy ich działania.
  • Kiedy pojawi się lampka kontrolna lub , mogła również wystąpić niesprawność Link.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji.