Audi A3  Çalıştırma ve sürüş  Sürüş  Motor çalıştırılması ve durdurulması (Kontak kilitli araçlar)
Aşağıdaki araçlar için geçerlidir: mekanik kontak kilidi ile
Kontak kilidindeki anahtar ile kontak açılır ve motor çalıştırılır.
Direksiyon kilidi
Direksiyon çevrilemiyorsa, direksiyon kilidi kilitlidir.
Direksiyon kilidinin kilitlenmesi için ön koşul: P vites kolu konumu (otomatik şanzıman*) takılmış.
Direksiyon kilidini kilitlemek için kontak anahtarı ile çekiliyken direksiyonu kilitlenene kadar çevirin.
Direksiyon kilidini açmak için kontak anahtarını kilide takın, aynı anda anahtarda -ok yönünde- ve direksiyonda çevirin.
Kontağın açılması/kapatılması veya ön ısıtma
Kontağı açmak için kontak anahtarını -1- konumuna çevirin.
Kontağı kapatmak için kontak anahtarını -0- konumuna çevirin.
Kontak açıkken dizel araçlarda ön kızdırma yapılır .
Motorun çalıştırılması
Aracınız bir otomatik çalıştırma ile donatılmıştır. Kontak anahtarını -2- konumuna çevirdiğinizde motor otomatik olarak çalışır.
Düz şanzıman: Debriyaj pedalına tamamen basın ve vites kolunu rölanti konumuna getirin.
Otomatik şanzıman: Fren pedalına basın ve vites kolunu P veya N konumuna getirin.
Kontak anahtarını -2- konumuna çevirin. Kontak anahtarı otomatik olarak -1- konumuna geri döner. Bu arada gaz vermeyin.
Marş esnasında yüksek güç çeken elektrikli donanımlar geçici olarak devre dışı bırakılır.
Dizel araçlarda düşük sıcakta motor biraz geç çalışabilir. Bu nedenle motor çalışana kadar debriyaj pedalına (düz şanzıman) veya fren pedalına (otomatik şanzıman) basın. Ön ısıtma yapıldığında, kontrol lambası yanar .
Ön ısıtma süresi soğutma suyu ve dış ortam sıcaklığına bağlıdır. Çalışma sıcaklığına ulaşmış motorda veya +8 °C üzerindeki dış ortam sıcaklıklarında, kontrol lambası yaklaşık bir saniye süreyle yanar. Bu da motorun hemen çalıştırılabilir olduğu anlamına gelir.
Motor hemen çalışmazsa, çalıştırma işlemini kontak anahtarını -0- konumuna çevirerek durdurun ve yaklaşık 30 saniye sonra tekrarlayın.
Start-Stop sistemi*
Bilgileri dikkate alın Link.
Otomatik çalıştırma arızası
Kontrol lambası (benzinli motor) ya da (dizel motor) yanıyorsa ve şu sürücü notu belirirse Motor çalıştırma sistemi: Arıza. Servise başvurun, çalıştırma otomatiğinde bir arıza vardır.
Motoru çalıştırmak için, kontak anahtarını motor çalışana kadar -2- konumunda tutun.
En kısa sürede bir yetkili servise gidin ve arızanın giderilmesini sağlayın.
DİKKAT!
  • Motoru hiçbir zaman kapalı mekanlarda çalıştırmayın - Zehirlenme tehlikesi!
  • Araç hareket ettiği sürece anahtarı kontaktan çıkarmayın. Aksi takdirde direksiyon kilidi devreye girebilir ve bu durumda araca hakim olamazsınız - Kaza tehlikesi!
  • Aracınızı - geçici süre de olsa - terk ederseniz, mutlaka kontak anahtarını yanınıza alınız. Bu nokta özellikle araçta çocuklar varsa önemlidir. Aksi takdirde çocuklar motoru çalıştırabilir veya elektrikli donanımları açabilir (örneğin cam otomatikleri gibi) - Kaza tehlikesi!
  • Çocukları veya yardıma muhtaç kişileri asla araç içinde yalnız bırakmayın. Kapılar telsiz anahtar ile kilitlenebilir, bu şekilde acil durumda araç içindekiler aracı kendi başlarına terk edemezler. Mevsime göre araç içinde bulunan kişiler yüksek veya çok düşük sıcaklıklara maruz kalabilirler.
Dikkat!
Motor çalışma sıcaklığına ulaşmadan önce, yüksek motor devirlerinden, tam gaz vermekten ve motora aşırı yüklenmekten kaçının - Motor hasarı tehlikesi!
Çevre bilgisi
Motoru araç hareketsizken ısıtmayın. Hemen hareket edin. Bu sayede gereksiz zararlı madde çıkışını önlemiş olursunuz.
Not
  • Kontak anahtarı -1- konumuna zor çevriliyorsa, direksiyonu biraz sağa sola doğru hareket ettirin - bu sayede direksiyon kilidi boşa çıkar!
  • Motor soğukken çalıştırılınca kısa süre kuvvetli çalışma sesi duyulabilir, çünkü ilk önce hidrolik subap boşluğu dengeleyicinin yağ basıncı oluşturması gerekir. Bu normaldir ve endişe verici bir durum yoktur.
  • Akü kutup başları sökülüp ve tekrar takılırsa, motoru çalıştırmadan önce kontak anahtarını -1- konumunda yaklaşık 5 saniye bekletmeniz gerekir.
  • Otomatik şanzımanlı araçlar: Kontak kapatıldıktan sonra kontak anahtarını sadece vites kolu P" konumundayken (park kilidi) çekebilirsiniz. Bundan sonra vites kolu kilitlenir.

Tüm resimler, logolar ve metinler Audi ©'in malıdır. Bu web sitesinin, Volkswagen - Audi şirketiyle veya dünyanın yan kuruluşlarından hiçbiriyle bağlantısı yoktur Daha fazla bilgi. Daha fazla bilgi. .