Audi RS Q3   Zasady obsługi  Pielęgnacja i czyszczenie
Im dłużej na samochodzie przywarte pozostają osady jak np. pozostałości owadów, odchody ptaków, żywica z drzew albo sól drogowa, tym silniej może zostać uszkodzona zewnętrzna powierzchnia. Wysokie temperatury, np. spowodowane promieniowaniem słonecznym, powodują nasilenie szkodliwego działania.
Rozmiękczyć przed myciem większe zabrudzenia wystarczającą ilością wody.
Silnie przywarty brud, jak odchody ptasie albo żywicę z drzew najlepiej usuwać dużą ilością wody i ścierką z mikrowłókien.
Po zakończeniu zimowego okresu posypywania dróg solą, umyć również spód samochodu.
Urządzenia wysokociśnieniowe
Podczas mycia samochodu urządzeniem wysokociśnieniowym postępować zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Dotyczy to zwłaszcza ciśnienia i odległości strumienia. Strumienia czyszczącego nie należy kierować bezpośrednio na uszczelki bocznych szyb, drzwi, pokryw ani panoramicznego szklanego dachu* oraz nie na opony, węże gumowe, materiał izolacyjny, czujniki* ani na soczewki kamery*. Zachowywać odstęp co najmniej 40 cm.
Nie usuwać śniegu ani lodu urządzeniem wysokociśnieniowym.
W żadnym razie nie stosować dysz z kolistym strumieniem albo strumienic.
Woda nie może być cieplejsza, niż 60 °C.
Myjnie automatyczne
Spłukać samochód przed myciem.
Upewnić się, że okna i dach* są zamknięte i że wycieraczki są wyłączone. Przestrzegać zaleceń operatora myjni, w szczególności jeżeli na samochodzie znajdują się elementy zabudowy.
W pierwszej kolejności wybierać myjnie bez szczotek.
Należy korzystać wyłącznie z myjni przejazdowych, w których samochód stoi i podczas procesu mycia i suszenia przemieszcza się w myjni. Korzystanie z myjni, przez którą samochód jest ciągnięty łańcuchem, nie jest zalecane.
Mycie ręczne
Czyścić samochód z góry do dołu miękką gąbką albo szczotką do mycia. Stosować środki czyszczące bez rozpuszczalników.
Ręczne mycie samochodów lakierowanych matowo
Aby nie uszkodzić lakieru podczas mycia, należy najpierw usunąć z powierzchni samochodu kurz i wielkoziarniste zabrudzenia. Owady, tłuste plamy i odciski palców najlepiej usuwać specjalnym środkiem do matowych lakierów.
Nakładać produkt ścierką z mikrowłókien. Aby nie naruszyć zewnętrznej powierzchni lakieru, należy przy tym unikać silnego naciskania.
Opłukać samochód wystarczającą ilością wody. Następnie umyć neutralnym szamponem i miękką ścierką z mikrowłókien.
Opłukać ponownie samochód dużą ilością wody i następnie pozostawić do wyschnięcia na powietrzu. Ewentualne pozostałości wody usunąć irchą.
OSTRZEŻENIE
 • Samochód można umyć dopiero po wyłączeniu zapłonu, albo zgodnie z zaleceniami operatora myjni – niebezpieczeństwo wypadku!
 • Kiedy czyszczone jest podwozie albo wewnętrzna strona nadkoli, należy zabezpieczyć się przed ostrymi krawędziami metalowymi – niebezpieczeństwo obrażeń ciętych!
 • Po wyczyszczeniu, skuteczność hamowania z powodu wilgotnych albo w zimie oblodzonych tarcz i okładzin hamulcowych może się nieco obniżyć – niebezpieczeństwo wypadku! Hamulce muszą zostać najpierw osuszone.
Ostrożnie!
 • Przed umyciem samochodu w myjni automatycznej należy złożyć lusterka zewnętrzne, aby uniknąć uszkodzeń. Elektrycznie składane lusterka zewnętrzne* wolno składać/rozkładać tylko przy użyciu funkcji elektrycznej!
 • Nie należy myć samochodu w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym – niebezpieczeństwo uszkodzenia lakieru!
 • Nie wolno stosować gąbki do insektów, ostrej gąbki kuchennej ani podobnych – niebezpieczeństwo uszkodzenia powierzchni!
 • Matowo lakierowane elementy samochodu:
  • Nie wolno stosować środków polerujących ani twardego wosku - niebezpieczeństwo uszkodzenia powierzchni zewnętrznej!
  • Nie wolno stosować programów mycia z konserwowaniem woskiem. Mogłoby to zniszczyć efekt matowego lakieru.
  • Nie nakładać żadnych nalepek ani tabliczek magnetycznych na lakierowane elementy samochodu, ponieważ podczas ich zdejmowania mogą powstać uszkodzenia.
Informacja o środowisku
Samochód myć tylko na stanowisku przeznaczonym do mycia. W ten sposób można zapobiec przedostaniu się kanalizacji zanieczyszczeń zawierających olej.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji.