Audi Q7 Asysta kierowcy Inteligentna tec... Elektroniczna kon...
Elektroniczna kontrola stabilizacji jazdy (ESC) wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Redukuje ona niebezpieczeństwo zarzucenia i poprawia stabilizację toru jazdy. Dynamiczne sytuacje graniczne w czasie jazdy, jak np. nadsterowność i podsterowność samochodu, albo nadmierne obroty kół zostają zidentyfikowane przez ESC. Precyzyjne zadziałanie hamulców, albo redukcja momentu obrotowego silnika powodują ustabilizowanie samochodu. Kiedy układ ESC zaingeruje, miga lampka kontrolna w zestawie wskaźników.
W ESC zintegrowane są następujące systemy:
System przeciwblokujący (ABS)
Układ ABS zabezpiecza przed zablokowaniem kół podczas hamowania, aż do chwili zatrzymania się samochodu. W ten sposób samochodem można kierować również podczas pełnego hamowania. Naciskać pedał hamulca nie przerywając – nie pompować! Proces regulacji powoduje, że pulsowanie pedału hamulca jest wyraźne.
Asystent hamowania
Asystent hamowania pozwala skrócić drogę hamowania. Zwiększa siłę hamowania, kiedy w sytuacji awaryjnej kierowca szybko naciśnie pedał hamulca. Jednocześnie pedał hamulca mosi pozostać wciśnięty tak długo, aż niebezpieczna sytuacja minie. W samochodzie z układem adaptive cruise control*, asystent hamowania reaguje znacznie szybciej, jeżeli zidentyfikowany zostanie niewielki odstęp od pojazdu poprzedzającego. W samochodzie z uaktywnionym i gotowym do działania asystentem widoczności w nocy* asystent hamowania może bardziej czuje reagować, kiedy występuje ostrzeganie.
Regulacja poślizgu napędu (ASR)
Układ ASR zmniejsza siłę hamowania silnikiem przy powstawaniu nadmiernych obrotów kół i dopasowuje siłę do warunków nawierzchni drogi. W ten sposób ułatwia ruszanie, przyspieszanie i jazdę pod górę.
Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDS)
System EDS wyhamowuje nadmiernie obracające się koło i przenosi siłę na inne koło napędowe. Ta funkcja przy wyższej prędkości jazdy nie jest dostępna.
Aby hamulce tarczowe po zahamowaniu koła nie przegrzały się, przy silnym obciążeniu układ EDS wyłącza się automatycznie. Samochód pozostaje nadal gotowy do jazdy. Jeżeli tylko hamulce ostygną, układ EDS automatycznie włącza się.
Zalecenie skrętu
System ESC wspomaga stabilizowanie samochodu dzięki zmianie momentu skręcania.
Układ stabilizacji zestawu z przyczepą*
Zestaw z przyczepą zaczyna się kołysać. Jeżeli układ ESC rozpozna ruchy wahadłowe przyczepy przenoszące się na samochód, samochód będzie automatycznie zwalniany przez ESC i zestaw z przyczepą będzie stabilizowany link.
Selektywne sterowanie momentem kół
Podczas pokonywania zakrętów działa selektywne sterowanie momentem kół. Koła po wewnętrznej stronie zakrętu zostają według potrzeby indywidualnie wyhamowane. W ten sposób zakręty mogą być pokonywane precyzyjniej.
Asystent hamowania po kolizji
„Asystent hamowania po kolizji“ pomaga zredukować zagrożenie wyrzucenia i niebezpieczeństwo kolejnych kolizji podczas wypadku. Kiedy sterownik poduszki bezpieczeństwa zarejestruje kolizję, system ESC wyhamuje samochód.
Samochód nie zostanie wyhamowany automatycznie, kiedy:
  • Kierowca wciśnie pedał przyspieszenia.
  • Układ ESC, układ hamulcowy albo instalacja elektryczna nie są sprawne.
UWAGA
  • Również ESC i jego zintegrowane systemy nie pozwalają pokonać granic wyznaczonych prawami fizyki. Należy o tym pamiętać szczególnie na śliskiej lub mokrej nawierzchni. Kiedy systemy wejdą w zakres regulacji, natychmiast dostosować prędkość jazdy do warunków nawierzchni i ruchu drogowego. Zwiększone bezpieczeństwo nie upoważnia do podejmowania ryzyka – zagrożenie wypadkiem!
  • Należy pamiętać, że ryzyko wypadku zwiększa się z powodu szybkiej jazdy, szczególnie na zakrętach i na śliskiej lub mokrej nawierzchni, jak również z powodu zbyt małych odstępów między samochodami. Wypadków nie można uniknąć nawet z ESC i jego zintegrowanymi systemami – niebezpieczeństwo wypadku!
  • Podczas przyspieszania na równomiernie śliskiej nawierzchni, np. na lodzie i śniegu, ostrożnie naciskać pedał przyspieszenia. Koła napędzające, mimo zamontowanych systemów regulacyjnych mogą się obracać z nadmierną prędkością i w ten sposób wpływać na stabilność jazdy – niebezpieczeństwo wypadku!
Informacja
  • Układ ABS i ASR mogą działać bez zastrzeżeń tylko, kiedy wszystkie cztery koła mają takie samo ogumienie. Różne obwody toczenia opon mogą być przyczyną nieoczekiwanego zmniejszenia się mocy silnika.
  • W trakcie procesów regulacji opisanych systemów mogą wystąpić odgłosy ich działania.
  • Podczas montowania bagażników dachowych na poręczy dachowej, układ ESC zostaje dopasowany za pomocą czujników do środka ciężkości samochodu zmienionego przez możliwe obciążenie.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji.