Audi Q7 Sürücü desteği Destek sistemleri Audi drive select
Aşağıdaki sistemler diğerlerinin yanı sıra drive select sisteminden etkilenir:
Motor ve şanzıman
Motor ve şanzıman moda göre kendiliğinden veya ayarlı biçimde gaz pedalı hareketlerine tepki verir. Sportif mod dinamikte vites değiştirme noktaları yüksek devirlerde yapılır. Buna karşın verimlilik modunda, vites değiştirme noktaları daha düşük devirlere getirilir. Böylece yakıt tüketimi azalır.
Havalı süspansiyon*
Havalı süspansiyon* elektronik kumandalı bir hava yaylı amortisör ve süspansiyon sistemidir. Seçilen moddan, direksiyon hareketlerinden, sürücünün fren ile ivmelenme müdahalesine ve yol yüzeyine, araç hızına ve yüküne göre ayarlanmasına bağlıdır. Aracın zeminden yüksekliği ayarlanmış mod ve hıza bağlıdır.
Araç allroad modunda bulunuyorsa zeminden yükseklik oldukça daha fazladır. Yakl. 80 km/sa veya 120 km/sa hızdan itibaren zeminden yükseklik kademeli olarak azalır. Hız azaldığında zeminden yükseklik otomatik olarak artar. dynamic modunda zeminden yükseklik en düşüktür.
Direksiyon
Direksiyon, direksiyon desteği ile ilgili olarak adapte olur. Uzun otoyol sürüşlerinde konfor modundaki gibi özellikle düz bir dolaylı direksiyon için uygundur. dynamic modunda sportif direksiyon doğrudandır.
Allrad direksiyon*
Allrad direksiyon arka aksın ayrıca yönlendirilebilir olmasıyla sürüş konforunu artırır. Düşük hızlarda ters yönde direksiyon hareketi ile dönüş çapı azaltılır. Yüksek hızlarda aynı yönde direksiyon hareketi ile tepki davranışı iyileştirilir ve aynı anda araç stabilitesi de artırılır. Allrad direksiyon Park asistanının* ve Römork asistanının* park etme ve manevra işlemlerini destekler.
Viraj farı*
Viraj ışığı uzun farları sürate bağlı olarak viraj eğrisine uyarlar. Dönüş hareketi ve aydınlatma ek olarak, bu moda uyarlanır.
Klima sistemi
Klima verimlilik modunda özellikle tüketim avantajlı çalışır.
Hız sabitleme sistemi*
Hızlanma davranışı verimlilik modunda özellikle tüketim avantajlıdır.
adaptive cruise control (ACC)*
İvmelenme davranışı drive select moduna göre konforludan sportife kadar seçilebilir. Ayrıca adaptive cruise control önde giden aracın sürüş davranışına daha dengeli ya da daha ani tepki verir. Verimlilik modunda tüketime en uygun uyarlama seçilir.
Motor sesi*
Motor sesi ilgili moda adapte edilir ve hafiften sportife kadardır.
ÖNEMLİ
Havalı süspansiyona* sahip araçlar:
  • Park ederken aracın üstünde ve altında yeterince boşluğun olmasına dikkat edilmelidir. Sıcaklık değişimlerinden, yükleme durumunun değişmesinden ve sürüş modunun değiştirilmesinden (zemin serbestliği) dolayı park edilmiş olan aracın yüksekliği değişebilmektedir.
  • Araç karayolu, demiryolu, denizyolu veya benzeri yollarla taşınırken sadece tekerleklerin dönüş yüzeyi üzerinden (çepeçevre) sabitlenmelidir! Taşıma esnasında havalı süspansiyondaki basınç teknik nedenlerle değişebileceğinden, aks yapı parçalarının, amortisör kovanlarının veya çekme kancalarının üzerinden kilitlenmesine izin verilmemektedir. Bu durumda aracın yeterli süre sabit kalması garanti edilemez.
Not
  • Bazı model sürümlerinde, aracın maksimum hızına sadece otomatik ve dinamik sürüş modunda ulaşılır.
  • Dinamik modun seçiminde şanzımanın konumu otomatik olarak S pozisyonuna geçer, verimlilik modunda da şanzımanın konumu E.
  • Verimli modunun römork işletiminde mevcut olmadığını dikkate alın.